Wizę Work and Holiday do Australii dotaliśmy z rozdania w 2017 roku. Przygotowania do aplikacji zaczęliśmy już kilka miesięcy wcześniej. Rząd Australii wymaga od aplikantów z Polski załączenia obszernej dokumentacji, w tym aktualnego certyfikatu językowego. Gdy wysyłaliśmy drżącymi rękami nasze aplikacje do Berlina, limit przyznawanych wiz wynosił tylko 200. Obecnie dla Polaków dostępnych jest 1500 wiz, a pula odświeżana jest 1 lipca każdego roku.
5 najważniejszych faktów na temat wizy Work and Holiday:
1. O wizę Work and Holiday do Australii mogą ubiegać się obywatele Polski, którzy w momencie składania aplikacji nie ukończyli 31 lat.
2. Aplikanci muszą posiadać wyższe wykształcenie lub ukończone 2 lata studiów licencjackich.
3. Wiza W&H to wiza pracownicza przyznawana na okres 1 roku. Wizę można wykorzystać w ciągu roku od jej przyznania i jest ważna rok od przekroczenia granicy Australii.
4. Dzięki tego rodzaju wizie można legalnie pracować na terenie Australii. Jedynym zastrzeżeniem jest to, że nie można pracować w jednym miejscu dłużej niż 6 miesięcy.
5. Od 17 listopada 2018 aplikacje składa się online, a nie tak jak wcześniej listownie. Link do aplikacji online tutaj.
NIEZBĘDNE DOKUMENTY
1. List polecający z Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej potwierdzający możliwość podjęcia przez Was pracy na terenie Australii. ZMIANY! Składanie wniosków o zaświadczenie z Ministerstwa od roku 2018 możliwe jest wyłącznie online pod tym linkiem: https://pzipaustralia.mpips.gov.pl. Zaświadczenie można odebrać osobiście lub poprosić o jego wysłanie pocztą.
2. Potwierdzenie znajomości języka angielskiego, czyli np. skan certyfikatu językowego, najpopularniejsze to TOEFL i IELTS, który zdaliście w przeciągu ostatnich 12 miesięcy. Pamietajcie, że na wyniki czeka się do kilku tygodni. Nie czekajcie ze zdawaniem testu do ostatniej chwili! W niektórych przypadkach możliwe jest potwierdzenie znajomości języka jeśli uczęszczaliście do szkoły, w której wszystkie zajęcia prowadzone były w języku angielskim. Więcej na ten temat tutaj.
3. Skan wyciągu bankowego, potwierdzający posiadanie funduszy wystarczających na pobyt w Australii 5000 AUD oraz funduszy wystarczających na zakup biletu lub bilet na wylot z Australii. Wyciąg wystarczy pobrać w języku angielskim z portalu bankowego. Nie ma potrzeby tłumaczenia tego dokumentu.
4. Skan paszportu - wystarczy wyłącznie strona ze zdjęciem. Paszport musi być ważny przez 90 dni po planowanym okresie pobytu w Australii.
5. Skan dowodu osobistego lub aktu urodzenia.
6. Skan dyplomu ukończenia studiów z tłumaczeniem przysięgłym / odpisu dyplomu po angielsku / zaświadczenie o ukończeniu 2 lat studiów licencjackich w języku angielskim.
7*. W przypadku, gdy na którymś z dokumentów widnieje Wasze stare nazwisko (np. nazwisko panieńskie) - przetłumaczony dokument potwierdzający zmianę nazwiska, np. akt ślubu.
8*. W niektórych przypadkach możecie zostać dodatkowo poproszeni o zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego.
WAŻNE:
8*. W niektórych przypadkach możecie zostać dodatkowo poproszeni o zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego.
WAŻNE:
1. Wszystkie dokumenty, które są w języku polskim, muszą zostać przetłumaczone na język angielski (w przypadku wyciągu z konta, wystarczy wygenerowanie go w języku angielskim).
2. Wszystkie załączniki muszą być sfotografowane lub zeskanowane w kolorze.
3. Opłata za aplikację wynosi 485 AUD i pobierana jest w trakcie składania wniosku online. Zapłacić możecie m.in. przy wykorzystaniu karty kredytowej czy PayPala. Więcej informacji tutaj.
2. Wszystkie załączniki muszą być sfotografowane lub zeskanowane w kolorze.
3. Opłata za aplikację wynosi 485 AUD i pobierana jest w trakcie składania wniosku online. Zapłacić możecie m.in. przy wykorzystaniu karty kredytowej czy PayPala. Więcej informacji tutaj.
TERMIN SKŁADANIA APLIKACJI
Jeśli zeszłoroczna pula wiz została wyczerpana, to aplikacje będzie można składać po pojawieniu się nowej puli w systemie, co nastąpi 1 lipca 2019 roku. Dostępność wiz z danej puli sprawdzić możecie tutaj.
NIEZNOŚNE CZEKANIE
Okres oczekiwania na wizę może być bardzo różny, w naszym przypadku było to tylko 3 dni (Aga) i 7 dni (Tomek). Czekanie warto umilić sobie zaglądając na facebookową grupę zreszającą inne osoby starające się o wizę Work and Holiday. Członkowie grupy na bieżąco informują się na temat postępu w ich procesie wizowym, doradzają i wspierają się w trudnych chwilach. Po przyjeździe do Australii warto tam również zaglądać po porady dotyczące szukania pracy lub mieszkania.
SZUKANIE PRACY
Szukanie pracy w Australii nie jest tak łatwe jakby mogło się wydawać. Najtrudniejsze jest chyba znalezienie pierwszego płatnego zajęcia. Standardowym pytaniem, które słyszeliśmy od pracodawców było pytanie o doświadczenie zawodowe w Australii. Dodatkowo, warto pamiętać, że Australia jest krajem obleganym przez backpacker'ów z całego świata. Aplikując na lepiej płatne stanowiska możecie spotkać się z dużą konkurencją. Pracę, którą najłatwiej zdobyć na wizie Work and Holiday jest praca na farmie. O swoich doświadczeniach z pracą na farmie pisaliśmy tutaj.
PRZYDATNE LINKI
Jeśli nie możecie chwilowo znaleźć pracy to warto rozejrzeć się za wolontariatem. Dzięki temu nie będziecie musieli martwić się o nocleg i wyżywienie. W zamian oferujecie pomoc w wyznaczonych przez hosta zadaniach. Ofert szukajcie na stronach: Workaway i Helpx. Kolejną opcją jest możliwość pracy w zamian za zakwaterowanie, którą praktykuje większość hosteli w Australii. Wystarczy wysłać maila do wybranego hostelu i zadeklarować chęć pozostania w hostelu na min. 4 tygodnie. Nasze doświadczenia z wolontariatem opisywaliśmy w postach z Nowej Zelandii i Malezji. Sprawdźcie też couchsurfing.
DRUGI ROK
Jeśli wciąż spełniacie warunek dotyczący wieku, czyli nie ukończyliście 31 lat to możecie aplikować o przedłużenie wizy o kolejny rok. Aby móc aplikować o wydłużenie wizy musicie najpierw przepracować 3 miesiące (przeliczane na 88 dni pracy na pełen etat) na farmie, w przemyśle leśnym i rybnym lub w sektorze turystycznym m.in. w Północnym Terytorium oraz na terenach położonych na północ od Zwrotnika Koziorożca w Queensland i Australii Zachodniej lub w tzw. "remote areas" czyli odległych terenach pozostałych stanów Australii. Pamiętajcie, że nie musicie przez cały ten czas pracować u jednego pracodawcy.
Pełną listę zawodów oraz regionów, które kwalifikują się do przedłużenia wizy znajdziecie tutaj. Koszt aplikacji to 485 AUD.
Pełną listę zawodów oraz regionów, które kwalifikują się do przedłużenia wizy znajdziecie tutaj. Koszt aplikacji to 485 AUD.
TRZECI ROK
Jeśli podczas swojego drugiego roku przepracowaliście conajmniej 6 miesięcy (179 dni), w którychś z wymienionych powyżej regionów i branż macie możliwość ubiegania się o przedłużenie wizy o kolejny rok. Koszt aplikacji jest taki sam, czyli wynosi 485 AUD.
Warto pamiętać, że o przedłużenie wizy można aplikować także będąc poza Australią. Podobnie, jak w przypadku pierwszej wizy na przylot do Australii macie rok od momentu wydania decyzji i jest ona ważna przez rok od momentu przekroczenia granicy.
Jeśli zastosujecie się do naszych wskazówek to jesteśmy pewni, że już wkrótce przytulicie wizę do Australii. Powodzenia! :-)
Raymond Island, Wiktoria |
22 Komentarze
Mam szybkie pytanko: czy nowy limit wiz wskakuje z dniem 1.07.2019? Kojarzę, że zawsze tak było, jednak nic o tym nie wspomnieliście ;)
OdpowiedzUsuńHej! Dzięki za komentarz! W sprawie nic się nie zmieniło. Nowa pula wiz pojawia się 1 lipca. Jeśli limit wiz z poprzedniego roku jeszcze się nie wyczerpał to wciąż można aplikować.
OdpowiedzUsuńPoniżej link do źródła: https://immi.homeaffairs.gov.au/visas/getting-a-visa/visa-listing/work-holiday-462/first-work-holiday-462#About Pozdrawiamy! :)
Hej a wniosek o list polecajacy z Ministerstwa trzeba wysłać w jakimś konkretnym terminie czy można np już teraz?
OdpowiedzUsuńHej! Przepraszamy za późną odpowiedź! Wnioski o zaświadczenie składa się online na stronie: https://pzipaustralia.mpips.gov.pl/. Polecamy wejść na stronkę i doczytać. Pozdrawiamy i życzymy powodzenia! :)
OdpowiedzUsuńjak sie nazywa facebookowa grupa zrzeszajacy tych ludzi??:)
OdpowiedzUsuń+ jest gdzies informacja kiedy rozeszly sie wizy za zeszly rok? Czy w ogole sie rozeszly?:) Pozdrawiam, fajny artykul!
Hej :) Dziękujemy za komentarz! Grupa na facebooku nazywa się 'Australia Polska Work and holiday visa 462'. Co do informacji na temat ilości dostępnych wiz to najlepiej zadzwonić do Ministerstwa i poprosić o informację na temat ilości wydanych wniosków na zeszły rok. Pozdrawiamy! :-)
UsuńHey! Mam pytanie odnosnie ceryfikatu jezykowego. Jezeli ukonczylam studia magisterskie w Anglii i pracuje rowniez tu od 3 lat, czy w tym przypadku certyfikat jezykowy jest rowniez wymagany? Dziekuje i pozdrawiam serdecznie!
OdpowiedzUsuńHej! :) Nie potrzebujesz certyfikatu językowego. Więcej informacji pod tym linkiem: https://immi.homeaffairs.gov.au/visas/getting-a-visa/visa-listing/work-holiday-462/first-work-holiday-462#HowTo Pozdrawiamy! :)
Usuń5900 AUD? A nie czasem 5000 AUD, czy cos sie zmienilo.
OdpowiedzUsuńCześć! Wymagane jest powtwierdzenie posiadania 5000 AUD. Więcej informacji znajdziesz pod tym linkiem: https://immi.homeaffairs.gov.au/visas/getting-a-visa/visa-listing/work-holiday-462/first-work-holiday-462#HowTo Pozdrawiamy! :)
UsuńWitam, jeśli mam dwa lata studiów fililogii angielskiej w Polsce to muszę jeszcze robić test językowy?
OdpowiedzUsuńHej! W tym przypadku wymagane jest ukończenie conajmniej 5 lat studiów na kierunku, gdzie wszystkie zajęcia prowadzone były w języku angielskim. Więcej informacji znajdziesz pod tym linkiem: https://immi.homeaffairs.gov.au/visas/getting-a-visa/visa-listing/work-holiday-462/first-work-holiday-462#Eligibility Pozdrawiamy!:)
UsuńOd kiedy można zgłaszać się po zaświadczenia z ministerstwa? Zaaplikowałem 2 tygodnie temu i dostałem jeszcze z puli zeszłorocznej (ważne do 31 czerwca 2018), dzisiaj natomiast na ich stronie pojawiła się informacja, że zaświadczenia nie są już wydawane
OdpowiedzUsuńCześć! Zgodnie z informacją na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wnioski o zaświadczenia na edycję 2019/2020 można składać od 24 czerwca 2019. Więcej informacji tutaj: https://www.gov.pl/web/rodzina/program-zwiedzaj-i-pracuj-australia Pozdrowienia!:)
UsuńHej! Czy jest jakaś opcja sprawdzenia czy wydani już wszystkie wizy?
OdpowiedzUsuńCzy list polecający ewentualnie "przechodzi" na następny rok jeśli wydadzą mi go w tym? Pozdrawiam :)
Cześć! Informację o tym, czy wydano już wszystkie wizy znajdziesz na stronie Ambasady Australii w Berlinie pod tym linkiem: https://germany.embassy.gov.au/beln/work_and_holiday.html
UsuńZaświadczenia z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wydawane są na konkretną edycję programu i tracą ważność 30 czerwca. Pozdrawiamy! :)
Cześć! Dzięki za info! Mam pytanie co do ubezpieczenia. Czy potrzebujemy wykupić jakąś konkretną polisę specjalnie dla W&H? Widziałam, że są firmy ubezpieczeniowe, które mają ofertę dokładnie dla W&H Australia. I czy może macie coś do polecenia? Wielki dzięki! Pozdrawiam! So
OdpowiedzUsuńHej!
UsuńZgodnie z informacjami zamieszczonymi na portalu immi.homeaffairs.gov.au zarówno podczas aplikacji, jak i w momencie przekraczania australijskiej granicy nie trzeba przedstawiać polisy ubezpieczeniowej. Zalecamy jednak wykupienie ubezpieczenia, bo koszty leczenia w Australii potrafią być bardzo wysokie, o czym sami przekonaliśmy się nie raz. Przykładowo krótka wizyta na ostrym dyżurze w szpitalu w Wiktorii to koszt zaczynający się od $450.
Na temat zakresu ubezpieczenia zalecanego przez rząd Australii poczytać możesz tutaj: https://immi.homeaffairs.gov.au/help-support/meeting-our-requirements/health/adequate-health-insurance
Wśród backpacker'ów popularne są przede wszystkim dwa produkty:
* Karta Euro26 - dostępna dla podróżników, którzy nie ukończyli 30 roku życia (https://euro26.pl)
* World Nomads - polecane m.in. przez Lonely Planet (https://www.worldnomads.com/travel-insurance/)
Jeśli chodzi o nas, to w obecnej podróży korzystamy z ubezpieczenia Allianz Globtroter i jesteśmy z niego zadowoleni. Wybraliśmy to ubezpieczenie, bo zależało nam na pewności i szybkości wypłaty ewentualnego odszkodowania. Dodatkowo, jest to jedna z najtańszych ofert dużych firm ubezpieczeniowych dostępnych na polskim rynku, w której ubezpieczenie można wykupić będąc już w podróży i które pozwala na podróżowanie ponad 6 m-cy bez konieczności tymczasowego powrotu do Polski.
Pozdrowienia! :)
Hej! Od 1/10/2019 zwiększono liczbę wiz do z 500 do 1500 :) (źródło: https://immi.homeaffairs.gov.au/what-we-do/whm-program/status-of-country-caps , https://australiabound.net.au/pl/aktualnosci)
OdpowiedzUsuńDzięki za informację! :)
UsuńWitam, mam pytanko, mieszkam ponad 12 lat już w Szkocji i będę składać papiery do Australii i właśnie zauważyłam ze trzeba mieć studia skończone albo przynajmniej 2 lata studiów lecencjackich. Niestety ja nigdy nie poszłam na studia. Ukończyłam szkole i poszłam do collegu ale tylko na roku. Czy jest szansa dalej aplikować ?
OdpowiedzUsuń
UsuńCześć Marta!
Rozumiem, że obecnie nie masz szkockiego paszportu i będziesz składać wniosek o wizę z polskiej puli.
Jeśli tak, to niestety, zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie Home Affairs, aby móc ubiegać się o wizę W&H z polskim paszportem musisz mieć wykształcenie, które potwierdzone zostało dyplomem określonym jako: "degree", "graduate certificate" lub "diploma". Jeśli nie masz żadnego z nich, wówczas konieczne jest ukończenie conajmniej 2 lat studiów licencjackich.
Pozdrowienia!